خشکبار مناسب برای مادران باردار

خشکبار مناسب برای مادران باردار

کدام دسته از خشکبار مناسب مادران باردار می باشند؟

اهمیت تغذیه بارداری

رژیم غذایی در هر مرحله از زندگی انسان تضمین کنند بقا و سلامت او می باشد در حقیقت هر مرحله از زندگی فرد ویژگی های خودش را دارد و نیاز های بدن با توجه به سن و سال ، جنسیت و شرایط روحی و جسمی فرد در این مراحل متفاوت است. در این بین اهمیت تغذیه بارداری از انجایی که ضامن سلامت 2 نفر یعنی مادر و جنین است اهمیت ویژه ای دارد. در حقیقت یکی از مواد مغذی که در طی بارداری به مصرف ان اشاره شده است آجیل و خشکبار هستند. باید بدانیم در این که خوردن آجیل و خشکبار برای مادر باردار مفید است شکی وجود ندارد. منابع علمی تأکید نموده اند که مصرف آجیل و مغزها به ویژه در ماه های اول بارداری موجب بهبود رشد عصبی جنین می شود. تحقیقات نشان داده مصرف هفتگی آجیل و خشکبار به میزان حدود 75 گرم (مخصوصاً آجیل 4 مغز) موجب تولد کودکی با ضریب هوشی و حافظه بیشتری نسبت به بقیه هم سالان خود می شود.

اهمیت تغذیه بارداری

فواید آجیل برای سلامت بارداری:

در اینجا مروری داریم بر فواید آجیل و خشکبار برای مادر باردار : 

آجیل (به خصوص آجیل چهار مغز) سرعت فرایند کاهش حافظه یا همان ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد پس از این لحاظ علاوه بر مادر باردار، برای سالمندان هم مفید است. اسید فولیک و اسیدهای چربی مانند امگا 3 و امگا 6 موجود در مغزهای آجیل و خشکبار برای رشد سیستم عصبی بسیار ضروری به شمار می آیند. بدن انسان اسید های چرب را نمی سازد پس فقط امکان دریافت آن‌ها از طریق خوراکی هایی از این قبیل را دارد .در حقیقت اسیدهای چرب ضروری نامی هست که به همین علت به آن‌ها داده شده است.
در اثبات مفید بودن آجیل ها اسید فولیک موجود در انها را مثال می زنیم. می دانیم که ناکافی بودن اسیدفولیک در جنین می تواند منجر به ایجاد نقایص مادرزادی جدی (مانند آنانسفالی و اسپینا بیفیدا) در مغز و ستون فقرات او شود. بنابراین استفاده از اسید فولیک مخصوصاً در مراحل اولیه بارداری مهم تلقی می شود. توجه نمایید که یکی از منابع تأمین اسید فولیک آجیل و خشکبار است که به طور منظم و با رعایت تعادل توسط مادر باردار باید مصرف شود.

اسیدهای چرب اشباع نشده و سایر مواد مغذی مانند ، استرول های گیاهی و ال-آرژنین دردانه‌های روغنی، فیبرها، ویتامین E که در اجیل و خشکبار وجود دارند می توانند موجب کاهش ریسک مبتلا شدن به انواع از بیماری ها از جمله دیابت، استرس، فشار خون و… شوند. برخی از بیماری های یاد شده ممکن است حین بارداری بروز نمایند پس بهتر ان است که با مصرف این مغزها از انها پیشگیری شود.

در دوران بارداری، بدن به چه مواد مغذی نیاز دارد؟

بد نیست با یک سری از ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز دوران بارداری آشنا شویم. بعدها خواهیم دانست که چطور می توان این مواد را با مصرف آجیل و خشکبار برای بدن مادر باردار  تأمین کرد:

  • امگا۳ : برای رشد مغز و دستگاه عصبی مرکزی در جنین مفید است، به علاوه بعد از زایمان در مادر برای ممانعت از ابتلا به افسردگی پس از زایمان مؤثر می باشد.
  • فیبر : ممانعت از یبوست و ابتلا به هموروئید را به خوبی انجام می دهد.
  • منیزیم : برای ترمیم بافتی، ممانعت از زایمان زودرس، تنظیم نمودن قندخون و بهبود عملکرد پروتئین ها در بدن و در نهایت در حفظ سلامت دندان و استخوان مفید است.
  • کلسیم : به رشد و ترمیم بافت استخوانی جنین کمک می نماید.
  • آهن : در زایش هموگلوبین ، بهبود عملکرد رگها و عروق ، پیشگیری از آنمی فقر آهن مفید است.
  • ویتامین ها : از ایجاد نقایص مادرزادی در دستگاه عصبی جنین جلوگیری می نمایند و به تشکیل و تکامل اسکلت بندی، تنظیم سوخت و ساز و متابولیسم بدن، بهبود رشد مغز، تقویت بافت قلب، پیشگیری از کم خونی کمک می نمایند.

مواد مغذی مورد نیاز در دوران بارداری شامل چه مواد غذایی میشود

اهمیت تغذیه با آجیل و خشکبار در طی بارداری:

در این قسمت خواهیم دید که هریک از مغز ها چه ویتامین ها و مواد مغذی دارند که برای سلامتی مادر و جنین مهم تلقی می شود:

پسته خام دارای فولات، پتاسیم، پروتئین ،کلسیم ، فیبر و آهن می باشد. طبق منابع معتبر علمی مواردی چون بهبود عملکرد دستگاه ایمنی ، ممانعت از ابتلا به انواع عفونت ها ، درمان کم خونی بعد از زایمان مادر، درمان درد مفاصل یا تورم آن‌ها ، تقویت رشد و ترمیم ماهیچه ها، کم کردن کلسترول بد خون، مداوای یبوست و پیشگیری از آن، کمک به رشد بهتر مغز جنین همگی به مصرف پسته نسبت داده می شود. پس از مصرف روزانه10 تا 15 عدد پسته غافل نباشید.
ویتامین ها و فسفر موجود در گردو برای تنظیم متابولیسم و سوخت ساز بدن مادر و جنین مهم تلقی می شود. بد نیست بدانیم که استفاده از گردو در دوران بارداری موجب افزایش ضریب هوشی نوزاد، و به علاوه زیبایی پوست شکم مادر تا پایان دوران بارداری می شود.در بادام هندی ویتامین های مختلف از جمله روی، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فسفر ، فیبر غذایی، پروتئین و چربی مفید ، آهن و فولات، به وفور یافت می شوند که موجب حفظ سلامت عمومی مادر و رشد اندام های حیاطی جنین می شوند.فندق سرشار از آهن و ویتامین E می باشد که مصرف آن برای رشد بهتر سیستم عضلانی جنین و جلوگیری از کم خونی های ناشی از فقر آهن در زنان باردار ضروری می باشد. بد نیست بدانیم که فندق پر کالری اما فاقد کربوهیدرات است و برای تولید بیشتر شیر مادر نیز مؤثر می باشد.

اهمیت تغذیه با آجیل و خشکبار در طی بارداری:

کلام آخر:

هر بارداری سالم نیازمند رعایت نکات تغذیه بسیار دقیقی می باشد. در این بین به خاطر فواید زیاد آجیل و خشکبار برای مادر باردار و جنین در حال رشد او پزشکان متخصص علم تغذیه اشارات فراوانی به مصرف آن ها در این دوران داشته اند. می توان ادعا کرد که تقریباً موارد منع مصرف جدی برای خشکبار و آجیل توسط مادر باردار سالم وجود ندارد مگر اینکه مادر در طول زندگی از قبل به مصرف آن‌ها آلرژی داشته باشد.
به طور کلی آجیل و خشکبار به دلیل داشتن مواد معدنی و مغذی بسیار زیاد، تأمین کننده ویتامین ، پروتئین و …برای بدن مادر و جنین می‌باشند. اما در هر حال در کنار توجه به فواید گفته شده برای اجیل و خشکبار در این مقاله، باید در مصرف آنها دقت لازم را داشته باشید تا اعتدال رعایت شود که منجر به افزایش وزن مادر نشوند. پس این مواد غذایی را حتماً تحت نظر پزشک مصرف کنید زیرا شما بایستی در نظر داشته باشید که مصرف زیاد و بیش از حد آجیل حتی گاهی ممکن است برای جنین، بعد از تولد، نیز مشکل آفرین باشد؛ به این معنی که احتمال مبتلا شدن نوزاد به انواع حساسیت ها یا بیماری هایی نظیر آسم را افزایش دهد.

hamidgharaei
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *